Základní škola a Mateřská škola Sulejovice

Malotřídní škola rodinného typu

Historie školy

Díky Národní jednotě severočeské, utvořené po 1. světové válce, stojí v Sulejovicích škola. Získat souhlas se stavbou školy znamenalo zdlouhavá jednání zástupců této strany s tehdejším Ministerstvem školství a osvěty v Praze. Vybrané místo pro stavbu školy se stalo i vhodným místem pro stavbu nových rodinných domků, čímž vznikla nová kolonie.  Stavba byla započata na podzim roku 1922 a v červenci téhož roku byla škola hotova.  Stavba byla pořízena přibližně za 250 – 350 tisíc Kč. Na průčelí budovy byl umístěn státní znak a nápis: „ŠKOLA“. Škola byla postavena jako dvoutřídní, s bytem pro správce školy, úřadovnou a kabinetem. Budova byla obklopena hřištěm a ovocnou zahradou.Do 2. světové války se zde vyučovalo česky, po okupaci v r. 1938 pouze německy a od osvobození v roce 1945 opět zase pouze česky.  Součástí výuky bylo také náboženství podle vyznání žáků – římsko-katolické, československé jednoty evangelické a izraelské.

V historii školy byl z hlediska žáků nejsilnější ročník 1957/1958 s počtem 105 žáků v celé škole, kdy se vyučovalo i na MNV (místním národním výboru). Naopak rokem nejslabším byl rok 1991/1992 s počtem 20 žáků. V roce 2005/2006 nebyl poprvé v dějinách školy otevřen 1. ročník, a to pro nedostatek žáků.  Od 1. 1. 2003 je ZŠ a MŠ příspěvkovou organizací s právní subjektivitou. V současné době školu navštěvují  především místní žáci, ale i žáci z okolních obcí. Zřizovatelem je Obec Sulejovice. V lednu 2006 byla nově zvolena tříčlenná školská rada ZŠ a MŠ Sulejovice.

Úplnost a velikost školy

Základní škola a Mateřská škola Sulejovice je typem malotřídní venkovské školy od prvního do pátého ročníku. Je školou rodinného typu. Třídy se tvoří spojením různých ročníků, a to vzhledem k aktuálnímu počtu žáků. S nižším počtem žáků ve třídách je umožněno lépe respektovat individuální zvláštnosti a osobnosti žáků, využívání rozličných forem práce pro větší pestrost výuky a aktivního zapojení žáků do výuky. Škola není plně organizovaná, není typem spádové školy. Součástí základní školy jsou dvě oddělení školní družiny, školní jídelna a mateřská škola.

Dopravní obslužnost obce je plně dostačující,  funguje zde vlaková i autobusová doprava.

Budova školy se nachází v klidné části obce, obklopena velkou školní zahradou. Školní budova ZŠ má kapacitu 60 žáků. Škola je v centru obce a okolí skýtá velmi dobré možnosti pro činnost školní družiny i pro tělesnou výchovu. Zahrada školy je vybavena altánem pro výuku ve vnějších prostorách, zde je také možné svačit o velkou přestávku na čerstvém vzduchu. Pro výuku předmětu pracovní činnosti je zahrada školy vybavena vyvýšenými záhony pro jednotlivé třídy. Žáci navštěvují v rámci tělesné výchovy i školní družiny multifunkční hřiště v obci, jinak pro výuku tělesné výchovy využívají i školní zahradu a fotbalové hřiště v obci.

Materiální a technické vybavení školy

Materiální podmínky jsou na velmi dobré úrovni. Všechny učebny jsou vybaveny novým školním nábytkem odpovídajícím hygienickým normám. Žáci mohou využívat tělocvičnu, školní knihovnu (k dispozici jsou tituly pro mimočítankovou četbu, encyklopedie, zájmové knihy a časopisy), učebnu informatiky (počítače a notebooky s připojením na internet). Ve třídách jsou notebooky k interaktivním tabulím i notebooky pro žáky. Škola využívá tablety pro žáky. Všechny třídy jsou vybaveny interaktivní tabulí a relaxačními pomůckami (koberci, sedacími vaky). V učebnách i ve školní družině mají žáci rovněž notebook s připojením na internet. Škola je dostatečně vybavena nástěnnými obrazy, didaktickými a učebními pomůckami a výukovým softwarem a výukovými programy. Ve školním roce 2022/2023 jsme začali využívat software a pracovní sešity Informatika s Emilem pro snadnou výuku algoritmizace a programování s propracovanými a prověřenými materiály od společnosti H-EDU. Pro výuku nové informatiky škola zakoupila sadu VEX 123, programovací desky micro:bit, deskové hry s aplikací pro tablety Scottie, go!, pro mladší žáky robota Botleyho a robotickou myš.